Wylewka anhydrytowa – ciepła i wytrzymała podłoga
Posadzki wykonane z wylewki anhydrytowej są świetną alternatywą dla wylewek cementowych. Jednakże pomimo znaczących zalet, wielu inwestorów nadal wybiera tą drugą opcje.
Wykonawcy często mają obawy przed nowymi rozwiązaniami i innowacjami, stawiając na tradycyjne metody. Warto zapoznać się z alternatywami podczas wyboru materiałów budowlanych niezależnie czy to wylewka czy docieplanie budynku. Warto pamiętać, że podłoga to jeden z kluczowych elementów budynku a jego składową jest wylewka. Jeżeli jest prawidłowo wykonana powinna być wolna od pęknięć, równa, wytrzymała i szybko schnąca.
W tym artykule skupimy się na konkretnej wylewce anhydrytowej Knauf FE 50 Largo, która po odpowiednim nałożeniu jest niemalże idealnie równa a otrzymana powierzchnia gładka. Dzięki płynnej konsystencji wylewki anhydrytowej, posiada ona właściwości samopoziomujące. Samo wykonanie wylewki nie jest skomplikowanym procesem i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co zmniejsza koszty prac. Jedną z wielu zalet jest brak konieczności szlifowania po wyschnięciu, ponieważ przy wylewce Knauf FE 50 Largo nie powstaje warstwa spieku.
Gotowe wylewki anhydrytowe cechują się stałym składem oraz kontrolą podczas ich wykonywania. Większość procesu jest skomputeryzowana co wyklucza błędy, które mogą pojawić się w wypadku mieszania wylewki cementowej na miejscu pracy (często składniki takie jak cement czy piasek dodaje się „na oko”).
Czas wysychania
Niewątpliwie jedną z największych zalet takiego rodzaju wylewki jest krótki czas wysychania. Uzależniony jest od grubości wylewki, cyrkulacji powietrza oraz temperatury powietrza. Atutem jest także fakt, że grubość takiej wylewki nie jest duża i nie musi być z powodu dużo większej wytrzymałości. Zaledwie po 2 dniach pomieszczenie w którym została wykonana wylewka, można wietrzyć, nie spowoduje to pęknięć. Dzięki właściwościom Knauf FE 50 Largo, już po 7 dniach można uruchomić ogrzewanie, gdzie w wypadku wylewki cementowej trzeba czekać ponad 28 dni. Krótszy czas wysychania oznacza możliwość szybszego przystąpienia do dalszych prac związanych z realizacją budowy.
Czas realizacji
Wylewkę anhydrytową Knauf FE 50 Largo można bardzo szybko i łatwo wykonać na dużej powierzchni. Zastosowanie takiej wylewki daje możliwość wypełnienia dużych powierzchni w bardzo krótkim czasie i przy zaangażowaniu małej ilości osób i materiałów. Warto również pamiętać, że w przypadku remontu lub adaptacji, wylewka anhydrytowa sprawdzi się lepiej ze względu na swoją wagę, przez co strop nie będzie niepotrzebnie obciążony. Niewątpliwym atutem jest także fakt, że dzięki swojej płynnej konsystencji, zalewając ogrzewanie podłogowe, taka wylewka rozprowadzi się równomiernie, zapełniając szczeliny i wolne przestrzenie pomiędzy systemem ogrzewania.
Brak dylatacji
Ważnym atutem wylewki anhydrytowej jest fakt, że podczas wiązania nie występuje skurcz, znany w wypadku tworzenia wylewek cementowych. Knauf FE 50 Largo nie wymaga dylatacji, co daje nieograniczone możliwości przy pracach okładzinowych. Zaletą jest także brak odkształceń zwanych także „efektem miski”.
Ogrzewanie podłogowe
W trakcie budowy bądź remontu wielokrotnie napotykamy symbol λ, który oznacza współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku izolacji czy materiałów używanych do budowy ścian, powinien być jak najniższy, aby zmniejszyć ilość uciekającego ciepła oraz podnosi energooszczędność. Przy podkładach podłogowych natomiast, sytuacja wygląda odwrotnie. Knauf FE 50 Largo ma wyższy współczynnik od wylewki cementowej. Wylewka anhydrytowa stanowi świetne uzupełnienie podłogowych systemów grzewczych. Charakteryzująca cechą jest również wysoki współczynnik przenikania ciepła λz = 1,66 – 1,87 W/mk . Ma on bezpośredni wpływ na szybki i łatwy przepływ ciepła, które jest wytwarzane przez instalację ogrzewania podłogowego. Brak pęcherzy powietrza, dzięki płynnej konsystencji wylewki, ułatwia przenikanie ciepła.